Kupujeme tenisovú raketu. Ktorá je vhodná pre vás?

by spravca
0 comment

Tenis, nazývaný aj biely šport, je jedným z najviac rozšírených športov na svete. Venujú sa mu milióny ľudí na laickej i profesionálnej úrovni. Ak ste sa rozhodli začať hrať tenis, budete potrebovať kvalitnú tenisovú raketu. Pri jej kúpe zohľadňujte viacero parametrov.

Mám si kúpiť tenisovú raketu?

Možno s tenisom len začínate. Absolvovali ste zopár štartovacích lekcií a nie ste si úplne istí, že budete s touto hrou v kontakte i naďalej. V tomto prípade si môžete raketu len požičiavať. Skoro každý tenisový klub vám poskytne takúto možnosť. V prípade, že to s hraním tenisu myslíte vážne, tenisovú raketu budete iste potrebovať. Pri jej výbere je dôležitý váš štýl hry, pohlavie aj vek.

Základné parametre tenisovej rakety

Tenisové rakety sa rozdeľujú do viacerých skupín podľa parametrov. Ide o hmotnosť, veľkosť hlavy, vyváženie a rukoväť (grip). Skúsení hráči si poradia aj s ťažšou raketou, ale začiatočník by si mal vybrať ľahšie varianty s väčšou hlavou. Menšie hlavy sú ovládateľnejšie, umožňujú lepšie manévrovanie a presnejšie údery. Väčšia hlava rakety je vhodná pre začiatočníkov. Lepšie sa s ňou trafíte do loptičky. Ťažšie tenisové rakety sa hodia pre hráčov s ofenzívnym štýlom hry a naopak ľahšie pre defenzívnejších hráčov. Veľkosť rukoväte je rozličná pre deti, ženy a mužov (0 až 4). Vyváženie rakety do hlavy alebo do rukoväte si vyberajú hráči podľa štýlu hry.

Hustota výpletu a tvrdosť rámu

Počet strún v rakete ovplyvňuje techniku hrania. Profesionálni hráči mávajú raketu s výpletom 16 x 18. Takáto hustota im dodáva väčšiu silu a rotáciu. Nevýhodou je, že sa rýchlejšie zničí. Strednou cestou je výplet v hustote 16 x 19, ktorý umožňuje optimálny bod zásahu. Ak chcete lepšie ovládateľnú raketu, ktorá vám dlho vydrží, voľte výplet 18 x 20. Tvrdosť rámu ovplyvňuje stabilitu rakety. Ľahšie rakety majú najnižšiu tvrdosť rámov. Najčastejšie sa využívajú rakety so strednou tvrdosťou, ktorá podporuje výkon. Profesionáli uprednostňujú tvrdé rámy poskytujúce najvyšší komfort hrania.

Rakety pre úplných začiatočníkov

Začínajúci hráči si ešte nezvykli na zaťaženie ruky a preto by si mali zakúpiť čo najľahšiu raketu s väčšou hlavou. Takýto hráči nie sú dostatočne rýchli a potrebujú raketu s vyvážením do hlavy. Dané vyváženie dodá úderu potrebnú rýchlosť.

Tenisová raketa pre ženy

Ženy by mali uprednostniť ľahšie rakety s väčšou hlavou a menšou rukoväťou (2 až 3). Menšia rukoväť je vhodnejšia aj preto, že sa dá dodatočne upraviť omotaním.

Rakety pre pokročilejších hráčov

Hráte tenis už dlhšiu dobu a ovládate techniku hry? V tomto prípade nastal čas na výmenu rakety. Vyskúšajte raketu s menšou hlavou s vyvážením do stredu.

Tenisová raketa pre muža

Muži zvládajú hru s väčšou  hlavou rakety. Rukoväť by mala byť tiež väčšia, v rozmere od 3 do 4. Raketa musí predovšetkým dobre sedieť v ruke.

Tenisová raketa pre deti

Pre deti sú najlepšou voľbou tenisové rakety z grafitu. Takéto rakety tlmia údery a nezaťažujú krehké detské ruky. Pre deti sa vyrábajú rôzne veľkosti rakiet podľa ich výšky. Rukoväť detskej rakety býva vo veľkosti 0 až 1.

 

 

 

 

You may also like