Kedy a ako vznikol tenis?

by spravca
0 comment

Kedy a ako presne tenis vznikol, nie je celkom jasné. Väčšina zdrojov však uvádza, že počiatky „bieleho športu“, ako je tenis často označovaný, siahajú až do 11. alebo 12. storočia. Ako to teda bolo so vznikom tenisu a kto ho vlastne hral prvý krát?

Tenis v začiatkoch vzniku

Vraví sa, že tenis po prvý krát hrali francúzsky mnísi niekedy v 11., možno 12. storočí. Tenis, ktorý však mnísi hrali, sa tomu dnešnému veľmi nepodobal. Išlo len o akési prehadzovanie, respektíve odbíjanie loptičky dlaňou. Rakety, ako ich poznáme dnes, a vlastne ani žiadne konkrétne herné pravidlá, vtedy neexistovali. Mnísi sa jednoducho zabávali tým, že si dlaňami odbíjali loptičku ponad špagát alebo o stenu. Svoje zábavke dali aj názov – „jeu de paume“, čiže hra ruky alebo hra rukou. A keďže hráčov začínali poriadne bolieť ruky, rozhodli sa, že si dlane budú chrániť rukavicami. Ani loptičky neboli také, ako dnes. Používali sa chumáče vlny alebo korok zabalený v tkanine, prípadne v koži.

„Jeu de paume“ sa mení na tenis

Postupne sa táto hra stávala čoraz populárnejšou. Od mníchov sa ju naučili aj šľachtici a z Francúzska sa rozšírila do Anglicka. Veľmi zapálenými hráčmi „jeu de paume“ sa v 16. storočí stali dokonca aj králi – Henry VII a Henry VIII. Tí sa podieľali na vybudovaní mnohých pôvodných tenisových kurtov. Jeden z nich, postavený v anglickom Hamptone v roku 1625, sa dokonca používa dodnes. V tomto období sa začínajú používať aj akési prvé rakety – drevené koly obtiahnuté ovčou kožou. Stále to však nebolo ono! Prelom nastal až v polovici 19. storočia.

19. storočie a zrod moderného tenisu

Vynálezom gumy sa začal prerod pôvodného tenisu do súčasnej podoby. Začali sa totiž vyrábať gumové loptičky. V roku 1874 si anglický major Wingfield nechal patentovať hru s pravidlami, ktoré sa veľmi blížili dnešnému tenisu. Onedlho na to, v roku 1877, bol vo Wimbledone usporiadaný prvý tenisový turnaj s pravidlami, aké poznáme aj dnes. Anglicko nasledovali ďalšie krajiny. USA, v roku 1891 aj Francúzsko a v roku 1905 tiež Austrália. Tak vznikli súčasné najprestížnejšie turnaje – Grand Slamy. Gumové loptičky sa na týchto turnajoch síce už užívali. Avšak rakety boli stále drevené. Prvá kovová tenisová raketa vznikla v roku 1967 a vyrobila ju známa firma Wilson. Typické zelené loptičky vznikli až o päť rokov neskôr. A to už bol zrod skutočného moderného tenisu!

 

 

 

FOTO:  © RATOCA / Dollar Photo Club

You may also like