Najzaujímavejšie wimbledonské tradície

by spravca
0 comment

Wimbledon, ako najstarší tenisový turnaj na svete, je veľmi prestížna akcia. Jeho história siaha až do roku 1877. Nemôžeme sa preto čudovať, že tento turnaj si za tie roky osvojil množstvo zaujímavých, možno aj tak trochu kurióznych, tradícií. Zaujíma Vás, o aké tradície ide? Dočítate sa v nasledujúcich riadkoch.

Wimbledonský dress code

Spolu s US Open, Australian Open a French Open, je Wimbledon najstarší tenisový turnaj na svete. Svoju vážnosť dokazuje aj povinným oblečením hráčov. Ako dress code (čiže akási odporúčaná uniforma), sú povolené len biele hráčske dresy a športové oblečenie. Úplne zakázané a proti pravidlám sú napríklad kárované vzory, či žiarivé farby. Dôkazom sú aj tenisky Rogera Federera. Zakázané mu totiž boli tenisky s oranžovou podrážkou. Ak chcel hrať tenis na Wimbledone, jednoducho sa musel prezuť!

Kráľovská rodina

Wimbledon, ako jediný tenisový turnaj sveta, je sponzorovaný britskou kráľovskou rodinou. Členovia rodiny sa týchto turnajov aj pravidelne zúčastňujú. Patrónkou Wimbledonu je samotná kráľovná Alžbeta II. Jeho oficiálnym prezidentom je vojvoda z Kentu princ Edward, ktorý má za úlohu odovzdávať ceny víťazom.

Jahody so šľahačkou

Ako súvisia s tenisovým turnajom? Je už tradíciou, že na Wimbledone sa pravidelne podávajú. Zväčša ako raňajky, ale nie je to pravidlo. Ako občerstvenie na Wimbledone sú jahody so šľahačkou podávané nepretržite. Na tento účel sa ich spotrebuje až 28 ton za jeden ročník! Typické a obľúbené je na turnaji aj šampanské.

Žiadna reklama!

V dnešnej dobe je to naozaj vzácna výnimka. Na oficiálnom dvorci sú však absolútne zakázané akékoľvek reklamné pútače.

Noblesa a vysoká úroveň

Úroveň turnaja sa prejavuje dokonca aj v oficiálnych označeniach tenisových zápasov. Mužská dvojhra, respektíve štvorhra sa označuje ako Gentlemen´s Singles/Doubles (v preklade džentlmenská alebo pánska). Ženská dvojhra/štvorhra sa označuje ako Ladies´ Singles/Doubles (dámska). Teda nie tradične – ženská a mužská.

Trávnaté kurty

Wimbledonský tenisový turnaj si ako jediný zachoval tradíciu trávnatých kurtov. Ostatné grand-slamové turnaje sa hrajú na pevných povrchoch alebo na antuke. Wimbledonský trávnik sa od roku 1995 tradične strihá do výšky 8 mm.

Pre každého fanúšika tenisu je Wimbledonský turnaj veľkou udalosťou. Dostať sa sem však nie je také jednoduché. Každoročne sa vstupenky na turnaje snažia získať tisíce ľudí, ktorí čakajú na lístky v dlhých radoch aj cez noc. Je teda zrejmé, že je to naozaj obrovský športový zážitok.

 

FOTO:  © Paul Maguire / Dollar Photo Club

 

You may also like